Kamper alkowa - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Camping zdecydowanie jest jednym z ciekawszych sposobów na spędzenie wakacji. Pozwala na wyciszenie się, zobaczenie wielu pięknych miejsc, elastyczność oraz zaoszczędzenie pieniędzy, które wydałoby się na noclegi. Wybór kamperów na rynku jest niemały. Wśród pojazdów takich jak integra, półintegra i van, jest też alkowa. Czym się charakteryzuje i dla kogo będzie najlepsza?

 

Zalety kampera alkowa

Alkowa, inaczej nazywana nadbudówką, jest jednym z najpopularniejszych w Europie pojazdów, jeżeli chodzi o kampery. Charakteryzuje się ona sypialnią umiejscowioną nad kabiną kierowcy. Znajdują się tam dwa miejsca do spania, a na dole jest część mieszkalna. Umożliwia nocowanie większej ilości ludzi w kamperze - może pomieścić nawet do siedmiu osób. Pozwala też na opcję swobodnego składowania w środku rzeczy zarówno w dzień jak i w nocy. Jako jedyna wyróżnia się aż taką ilością miejsc przeznaczonych do spania, dlatego jest najczęstszym wyborem rodzin z dużą ilością dzieci czy dla paczki znajomych.

Kampery alkowa charakteryzują się także szerokim łóżkiem, co dodatkowo zwiększa komfort. Są to stosunkowo małe pojazdy, dzięki czemu zazwyczaj wygodniej się nimi kieruje, co jest jednak uzależnione od prędkości i ciężaru.

Z pewnością alkowa wyróżnia się przystępną ceną w porównaniu do innych tego typu pojazdów.

Wady alkowy

O ile rozmiar kampera ułatwia jego prowadzenie, o tyle utrudnia je fakt niezbyt dobrej aerodynamiki. Alkową trudno jest przyspieszyć, dodatkowo przy prędkości powyżej 100 km/h, auto prawdopodobnie zacznie się kołysać. Należy pamiętać, że jest ono wysokie w stosunku do swojej długości. Wysokość uniemożliwia też przejeżdżanie np. pod niektórymi tunelami. Z myślą o łatwiejszym manewrze, zaczęto już jednak tworzyć kampery tego typu na mniejszą ilość osób.

 

Dla kogo?

Kamper alkowa zdecydowanie nada się dla rodzin z dziećmi. Pomieści zarówno maluchy, jak i nastolatków. Pojazd zdecydowanie da sobie radę i zapewni komfort wszystkim podróżnikom.

Alkowa będzie też świetną opcją dla osób, które na swoje wycieczki zabierają znajomych. Taki camping wiąże się ze wspólną przygodą i świetnym nadrobieniem czasu, którego dziś ciągle brakuje.

Kamper alkowa jest też dobrym rozwiązaniem dla każdego - zarówno dla rodinnej wyprawy a także dla samotni epodróżującej pary, ceniącą sobie komfort i wygodę. Dobrym rozwiązaniem będzie pomyślenie wcześniej o ilości bagażu, zaplanowanie liczby kilometrów do przejechania, a także, przede wszystkim, zadbanie o bezpieczeństwo i spokojną jazdę.