Podróż kamperem - opłaty drogowe

Po wynajmie

Koszt wynajęcia kampera to dopiero początek tego, na co musimy się przygotować. Oczywiście wszystkie opłaty uzależnione są od tego czym, z kim i na ile chcemy jechać oraz jak chcemy spędzić ten czas. Inne wydatki czekają nas przy wyjeździe w pojedynkę, z partnerem czy z większą ilością osób, np. z dziećmi. Przy wstępnych opłatach ważnym jest sprawdzenie tego, czy mamy opłacone ubezpieczenie AC i OC, które również są od nas wymagane na drodze. Najczęściej są one wliczone w cenę wynajmu, ale warto przy podpisaniu umowy sprawdzić, co wchodzi w koszty wynajęcia, a za co zapłacimy dodatkowo. Po uregulowaniu podstaw możemy przygotować się na koszty drogowe.

Poruszanie się po autostradzie

Co kraj to obyczaj, a szczególnie tyczy się do zasad użytkowania drogi. W wielu państwach Europy korzystanie z autostrad jest płatne. Najczęściej w formie zwykłej opłaty trasy, ale także winiety. Oczywiście w niektórych państwach, takich jak Niemcy czy Czarnogóra, są one bezpłatne, a więc planując podróż można to zrobić tak, aby opłaty za przejazd były jak najniższe, ale nie zawsze jest to możliwe. W państwach, w których obowiązują winiety najczęściej są one podzielone ze względu na termin ważności. Przy kilkudniowym wyjeździe musimy się liczyć orientacyjnie z takimi kosztami winiet:

  • 10 dni w Austrii - 9,40 EUR
  • 10 dni w Czechach - 12,50 EUR
  • 10 dni na Słowacji - 10 EUR
  • 10 dni na Węgrzech - 7000,00 HUF

W państwach takich jak Włochy, Francja i Chorwacja autostrady płatne są w zależności od odcinka. Dodatkowo płatny przejazd może być przez niektóre tunele i mosty.

Gdzie można się zatrzymać?

Choć może nas kusić możliwość zatrzymania się gdzie tylko chcemy, to w wielu miejscach jest to zabronione i zaparkować kamper oraz urządzić nocleg możemy tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Niezastosowanie się do tych przepisów może grozić naprawdę wysokimi karami, a nawet zatrzymaniem kampera na okres kilku tygodni, co skutecznie pokrzyżuje nam wakacyjne plany.

Z kolei koszt takie postoju na kempingu mocno uzależniony jest od kraju, w którym jesteśmy, miejscowości obok której chcemy się zatrzymać oraz oczywiście jakości kempingu i ilości osób, która będzie korzystać z jego usług. Tam, gdzie i drogi, i infrastruktura są bardziej przystosowane pod kampery możemy zapłacić do kilkunastu EUR za noc, ale w krajach turystycznych, jak np. Chorwacja czy Włochy możemy spodziewać się nawet do 70 EUR za noc postoju.

Koszty paliwa

Jednak jednym z najważniejszych naszych wydatków podczas podróży kamperem zdecydowanie będą koszty paliwa. Przy ekonomicznej jeździe, a więc na niezbyt szybkim przemieszczaniu się między kolejnymi celami wycieczki, średnie spalanie kampera to około 8 litrów na 100 km jazdy. Zakładając, że jest to wyjazd na jakieś 10 dni powinniśmy się liczyć  z kosztem rzędu 2500-3000 zł w obie strony jazdy.

Najważniejsze to jeździć rozważnie

To wszystko to ogólne, ale podstawowe informacje, z którymi powinno się zapoznać, aby nie dać się zaskoczyć w trakcie wycieczki. Jadąc kamperem powinniśmy stawiać na bezpieczną jazdę, aby nie narażać ani nas samych, ani innych uczestników ruchów drogowego. Warto pamiętać także o wszelkich ograniczeniach prędkości, które szczególnie ważne są w przypadku kierowania większym pojazdem, a także zaoszczędzą nam opłat za potencjalne mandaty drogowe, których koszt również jest wysoki. Spokojna i rozważna jazda najlepiej zagwarantuje nam udane wakacje.