Przyczepa kempingowa czy kamper? Co wybrać?

Jaki jest twój styl?


    Podstawowym pytaniem, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy kto poważnie myśli o caravaningu jest sposób, w jaki zamierza podróżować. Jedni wolą bardziej statyczne wakacje, które zakładają założenie obozu w jednej lokalizacji i spędzenie urlopu w tym jednym miejscu. Inni  nie mogą usiedzieć na miejscu  i wolą nigdzie nie zatrzymywać się na dłużej niż jedną noc. Trzeba znaleźć swój styl wtedy też wybór idealnego środka  transportu będzie łatwiejszy. 

Zalety i wady kampera


    Dla osób bardziej mobilnych, którzy wiedzą, że nie zatrzymają się nigdzie na dłużej lepszym rozwiązaniem będzie kamper. Jego największymi zaletami jest łatwość manewrowania i możliwość zanocowania praktycznie w dowolnym miejscu, także poza specjalnie wyznaczonym kempingiem. Kampery poruszają się szybciej niż samochód z przyczepą - dozwolone dla nich prędkości są wyższe. Kierowanie samochodem tego rodzaju jest też łatwiejsze na wąskich drogach, gdzie manewry wykonywane przyczepą mogą sprawić duże trudności. Kampery są mniejsze, dlatego też w ekstremalnych sytuacjach możliwy jest nocleg nawet na parkingu przy supermarkecie.  Zaletą, której z omawianej dwójki posiada tylko kamper jest możliwość podpięcia dodatkowej przyczepy, która umożliwia przewiezienie np. łódki.
    Minusem kamperów jest ich cena, gdyż w porównaniu do przyczep kempingowych to sprzęt, w którego trzeba nieco zainwestować. Konieczna jest także całoroczna pielęgnacja, w końcu to samochód, któremy czasem trzeba zmienić olej i sprawdzić silnik. Problem ten nie występuje gdy decydujesz się na wynajem kampera, dlatego warto przemyśleć też tę opcję! 

A może przyczepa? 


Lepszą opcją dla osób bardziej spokojnych, które nie mają zamiaru pokonywać codziennie setek kilometrów jest przyczepa kempingowa. Co prawda jest ona mniej mobilna i czasem trzeba poświęcić nieco czasu na jej przypięcie czy odpięcie, jednak mimo tego ma wielu zwolenników. Oto dlaczego. Największymi zaletami przyczep są m.in.: 

  • cena - zarówno nowe, jak i używane przyczepy można znaleźć w bardziej atrakcyjnych cenach niż kampery, 
  • niższe koszty eksploatacji 
  • po założeniu obozu na miejscu kempingu i odpięciu przyczepy, do dyspozycji pozostaje samochód osobowy, którym można wyruszyć na zwiedzanie okolic. 

Przyczepa lepiej się sprawdzi na rodzinnych, krótkich wyjazdach, które nie zdarzają się zbyt często. Jej dużym plusem jest to, że nie wymaga ona aż tyle uwagi co kamper  - bez większych problemów może stać nieużywana nawet przez cały rok. 

Caravaning to dobry pomysł na ciekawe i niezapomniane aktywne wakacje. Wybór środka do wyruszenia w  podróż należy już do Państwa, ale warto dobrze go przemyśleć, tak by w czasie wycieczki być maksymalnie zadowolonym. BS Camp zapewni Państwu niezapomniany wyjazd pełen przygód. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, bądź mailowego w razie jakichkolwiek pytań lub chęci wynajęcia kampera.