Jazda kamperem  - o czym należy pamiętać?

W końcu nie bez powodu nazywa się je ,,domem na kółkach” - Ty sam decydujesz o trasie jaką pojedziesz. Nie musisz nigdzie się śpieszyć. Wszystko masz pod ręką. Przed wyruszeniem w trasę, należy jednak pamiętać o sprawdzeniu stanu pojazdu. Samochód powinien przejść dokładny przegląd przed wyruszeniem w trasę. 

Przygotowanie do jazdy


Należy oczywiście pamiętać o wszystkich czynnościach, które wykonujemy przed każdą dłuższą podróżą samochodem osobowym: sprawdzenie poziomu oleju czy ustawienie ciśnienia w oponach. W razie niespodzianek lepiej także zabrać ze sobą narzędzia i części zapasowe w tym: 

 • apteczka;
 • trójkąt ostrzegawczy;
 • zestaw żarówek;
 • gaśnica; 
 • koło zapasowe i zestaw narzędzi umożliwiający jego wymianę. 

Następnym ważnym elementem są podwójne lusterka po lewej i po prawej stronie, które zwiększają widoczność. 

Przed odpaleniem kampera, trzeba pochować wszystkie rzeczy do szafek, tak aby podczas zakrętów nie zagrażały pasażerom i kierowcy oraz nie uległy zniszczeniu. Przegląd kampera jest esencjonalny przed ruszeniem trasy. Nasze bezpieczeństwo w podróży jest najważniejsze, więc nie należy bagatelizować najdrobniejszych usterek. 

Prawo jazdy


Do prowadzenia kampera wystarczy prawo jazdy kategorii B. Czyli tak naprawdę pojazd może prowadzić każdy, kto po ukończeniu lat 18 uzyskał prawo jazdy kategorii B, jednak jeżeli zdecydujemy się na wynajęcie takiego pojazdu, to minimalny wiek osoby wynajmującej pojazd wynosi 25 lat. Tak samo na autostradzie za przejazd kamperem, opłata wynosi tyle samo co za samochód osobowy. Jeżeli na drodze nie występują specjalne oznakowania dla kamperów, to należy stosować się znaków drogowych przeznaczonych dla samochodów osobowych. 


Prowadzenie

Jedną z podstawowych kwestii, o której należy pamiętać to prawidłowe ustawienie lusterek bocznych, tak aby widoczna w nich była cała długość samochodu wraz z elementami jezdni. Z początku trudnością może być brak możliwości zerkania w środkowe lusterko i poleganie tylko na dwóch pozostałych. Należy pamiętać, że kamper nie jest małym samochodem, a jest to pojazd o wysokości do 3,5 metrów i szerokości do 3 m. Parametry te mogą ulec zmianie wraz z wyborem modelu kampera, więc trzeba zwracać szczególną uwagę na zadaszone parkingi, stacje serwisowe i benzynowe, ponieważ może się okazać, że nasz kamper się tam nie zmieści. 

Pamiętajmy także, że podczas manewru wyprzedzania, długość kampera znacznie odbiega od długości samochodu osobowego, więc lepiej nie ryzykować, jeżeli wiemy, że nie mamy wystarczająco dużo czasu na wykonanie manewru. 

Spalanie


To, ile spalać paliwa będzie nasz kamper, zależy głównie od pojemności i modelu pojazdu. Kamper ze względu na swoje większe gabaryty nie osiąga zbyt dużej prędkości podczas jazdy. Średnia prędkość to ok. 80-100 km/h, ale tu dużo zależy od modelu. Na autostradzie maksymalną prędkość może osiągnąć do ok.120 km/h. Kamper może spalać do 12L/100 km, wszystk zależy o dtego, jaką prędkością będziemy jechać. Zatem, jest to spora różnica, gdyż samochód osobowy pali średnio ok 7L/100km.

Postoje - parkowanie i kempingowanie 


Do postojów kamperem zaliczamy dwie możliwości: parkowanie i kempingowanie. W Unii Europejskiej kamper traktowany jest na równi z samochodem osobowym, więc parkować można wszędzie, gdzie nie ma zakazu, i możemy zmieścić się pojazdem. Poprzez parkowanie, rozumie się zgaszony pojazd, bez oznaków użytkowania go w inny sposób. W Polsce dozwolone jest kempingowanie na dziko, jednak należy pamiętać, że czasami możemy nie być świadomi, że zatrzymujemy się na terenie prywatnym. W takim wypadku pamiętajmy, żeby zapytać się o zgodę postoju, aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów. 
Jeżeli na postój wybieramy pole kempingowe to warto sprawdzić czy: 

 • na danym kempingu znajduje się ujęcie wody;
 • należy wypoziomować samochód, tak aby woda w brodziku w łazience mogła spływać bezproblemowo, to tego przydadzą się specjalne podkłady poziomujące, które umieszcza się tuż za kołami;
 • następnie podłączamy się do prądu, kempingi oferują gniazdka przy każdym miejscu kempingowym albo wspólne dla kilku pojazdów. 

Kempingi zazwyczaj wyposażone są w toalety, prysznice a także kuchnię i pralnię. Podczas jazdy kamperem zrobienie prania i wywieszenie go, nie zawsze jest możliwe. Zdarza się także, że na niektórych kempingach będzie udostępniony odkurzacz, który pomoże w sprzątnięciu pojazdu. Jeżeli chodzi o standard kempingów, to tutaj jest różnie. W związku z tym, że podróżowanie kamperem po Polsce dopiero nabiera tempa, jeśli chodzi o zainteresowanie, można się spodziewać coraz większego wyboru kempingów, a także renowacji starych. 
Kampery, które wynajmujemy naszym klientom wyposażone są w najpotrzebniejsze rzeczy między wieloma innymi:

 • zastawa kuchenna, wraz z garnkami i akcesoriami do grilla, kieliszki do wina, otwieracz do butelek oraz ekspres przelewowy wraz z filtrami;
 • zestaw pościeli i poszewek na poduszki;
 • środki chemiczne;
 • telewizor z anteną dvbt;
 • lodówka;
 • suszarka do włosów; 
 • wyposażenie zewnętrzne: bagażnik na 4 rowery, panel solarny, kliny poziomujące, przedłużacz 100m, szafka zewnętrzna, dodatkowa kuchenka zewnętrzna;
 • a także wyposażenie biwakowe!

Najszybszym sposobem aby znaleźć kemping, jest po prostu wpisanie w wyszukiwarkę: ,,kemping”, bądź ,,camping”. Aplikacja wyszuka dla nas najbliższe miejsca, podając najważniejsze informacje. 

Mimo, że jazda kamperem kojarzy nam się z wolnością wyboru trasy i miejsca docelowego, nie można zapomnieć, że pokonywanie długich tras w krótkim czasie, jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Nie powinniśmy się nigdy przemęczać podczas jazdy. Dlatego warto na sam początek zaplanować sobie najważniejsze punkty podróży i trasy o niewielkich odległościach.